Hoppa till sidans innehåll

Dagens mästare

  • Uppdaterad: 2018-07-10 14:01

Här är alla mästarna på SM-veckan i Helsingborg och Landskrona 2018

2 juli

Tyngdlyftning totalt
Surya Sundqvist, A 48 kg, Karlstads AK
Kevin Kurula,  A 56kg, Allmänna SK
Jonathan Persson,  A 62 kg, Mora AK 
Anna Huzelius, A 53 kg, Nordic AK
Eddie Berglund, A 69 kg, Fyshuset SKG
Angelica Roos,  A 58 kg, Mossebergs AK

Tyngdlyftning ryck
Surya Sundqvist,48 kg, Karlstads AK
Sofia Enocsson Rito, 53 kg, Allmänna SK
Angelica Roos, 58 kg, Mossebergs AK
Kevin Kurula, 56 kg, Allmänna SK
Jonathan Persson, 62 kg, Mora AK
Eddie Berglund, 69 kg,  Fyshuset SKG

Tyngdlyftning stöt
Surya Sundqvist, 48 kg, Karlstads AK
Anna Huzelius, 53 kg, Nordic AK
 Angelica Roos, 58 kg, Mossbergs AK 
Kevin Kurula,  56 kg,  Allmänna SK
Jonathan Persson, 62 kg Mora AK
Eddie Berglund, 69 kg,Fyshuset SKG

Frisbee Allround, Discgolf
Niloofar  Mosavar Rahmani, KFUM Norrköping
Anton Kappling, KFUM Linköping

3 juli

Frisbee Allroud SCF
Niloofar Mosavar Rahmani, KFUM Norrköping
Mikael Zewgren, Bollnäs FDC

Frisbee Allround Discathon
Anneli André, KFUM Norrköping
Fredrik Bodell, Bollnäs FDC

Tennis (Lag)
Fair play TK (dam)
Fair play TK (herr)

Tyngdlyftning total
Daniella Gherman, 63 kg, Sörby BoIS
Sebastian Fallman, 85 kg, Nordic AK
Hassan Al-Dahhan, 77 kg, Nordic AK
Alice Mille, 69 kg, Västerås AK

Tyngdlyftning ryck
Daniella Gherman, 63 kg, Sörby BoIS
Alice Mille,69 kg, Västerås AK
Sebastian Fallman,85 kg, Nordic AK
Hassan Al-Dahhan , 77 kg, Nordic AK

Tyngdlyftning stöt
Daniella Gherman, 63 kg, Sörby BoIS
Alice Mille, 69 kg, Västerås AK
Sebastian Fallman, 85 kg, Nordic AK
Hassan Al-Dahhan, 77 kg, Nordic AK

Karting S125
Isac Valtonen, Göteborgs karting & racing

Karting K22
Emil Skärås, SMK Västerås karting

Karting OK
Gabriel Nord, Jönköpings Kartingklubb

4 juli

Boule Precisionsskytte
Jessica Johansson, Coccinelle PC
Lucas Rudin, Sörbyängens BK

Rytmisk gymnastik DTQ
Nevis Rytmiska GK

Rytmisk gymnastik individuell senior
Cassandra Pettersson, Örnsköldsviks GK

Rytmisk gymnastik lag
Örnsköldsviks GK

Simning
200m Frisim Damer Para
Pernilla Lindberg, Föreningen Göteborg Sim

1500m Frisim
Victor Johansson, Jönköpings simsällskap

200m Fjärilsim
Nils Liess, Kungsbacka simsällskap

200m Frisim
Louise Hansson, Helsingborgs Simsällskap

100m Frisim Para
Ludvig Nyrén, Säffle simsällskap

100m Frisim
Christoffer Carlsen, Helsingborgs Simsällskap

50m Ryggsim Para
Maja Reichard, Spårvägen Simförening

50m Ryggsim
Ida Lindborg. Malmö kappsimningsklubb

Simning 200m Bröstsim
Erik Persson, Kungsbacka simsällskap

Simning 200m Bröstsim
Sophie Hansson, Helsingborgs Simsällskap

Simning 4x100m Frisim
Helsingborgs simsällskap

Frisbee Allround längd
Niloofar Mosavar Rahmani, KFUM Norrköping
Tobias Lundberg,WIFT

Tyngdlyftning total
Lovisa Bundgaard, 75 kg, Falu AK
Klas Ekberg Fyshuset, 94 kg, SKG
Ida Åkerlund, 90 kg,Västerås AK
Paula Junhov Rindberg, ö90 kg, Stockholms AK
Eric Sjödén, 105 kg, Upsala TK
Hampus Lithén , ö105 kg,Trosa Atletik IF

Tyngdlyftning ryck
Lovisa Bundgaard, 75 kg, Falu AK
Benjamin Brathwaite, 94 kg, Vega AK
90 kg ryck Ida Åkerlund, 90 kg, Västerås AK
Paula Junhov Rindberg, ö90, Stockholms AK
John Ellbin,105 kg, Mossebergs AK
Hampus Lithén, ö105 kg, Trosa Atletik IF

Tyngdlyftning stöt
Lovisa Bundgaard, 75 kg,  Falu AK
Klas Ekberg, 94 kg, Fyshuset SKG
Ida Åkerlund, 90 kg, Västerås AK
Paula Junhov Rindberg, ö90 kg, Stockholms AK
Stefan Ågren, 105 kg, Fyshuset SKG
Hampus Lithén, ö105 kg, Trosa Atletik IF

Bordtennis TTX
Sebastian Lundahl, Halmstad BTK
Jenifer Jonsson, Norrtulls BTK

Bordtennis TT Mixed
Lundahl/Bucht, Halmstad BTK

Skateboard Ramp
Gabbe Viking, Malmö
Maite Louisu, Lund

Skateboard Slalom
Viking Hadestrand, Gothenburg slalom skaters 

5 juli

Friidrott Löpning 100 km
Frida Södermark Tjalve, IF Norrköping
Linus Wirén, Hälle IF

Rytmisk gymnastik
Tunnband: Alva Svennbeck, GF Uppsalaflickorna
Boll: Alva Svennbeck, GF Uppsalaflickorna 
Käglor: Alva Svennbeck, GF Uppsalaflickorna
Band: Cassandra Pettersson, Örnsköldsviks GK
DTQ gren (Lag): Landskrona kvinnliga GF

Styrkelyft
Ida Rönn (72 kg) Bollnäs SK
Thomas Wulffeld (59 kg) Sundsvalls AK
Emelie Elvegård  47 kg)Östersunds AK
Laura Savolainen (52 kg) Södra SK
Frida Ulfves (57 kg) Lunds TK
Eddie Berglund (66 kg) Fyshuset Gävle
Robin Petersson (74 kg) Pure Power

Crosskart
650 cc: Mattias Andersson, MK Kopparberg
Xtreme: Linus Östlund Finnskoga MK

Rally sprint
2WD: Daniel Röjsel, SMK Dala Falun
4WD: Mattias Adielsson, Göteborgs MF

Bowling
Annie Thorell, Spader Dam
Viktor Danielsson, IKW Köping BK

Militär femkamp
Elin Strömblad, I19 IF Boden
Daniel Karlsson, P7 IF Revingehed

Frisbee Allround precision
Gohar Mossavarrahmani, KFUM Norrköping
Anton Kappling, LUFS

Kvinnlig artistisk gymnastik (mångkamp) 
Jessica Castles Eskilstuna gymnastikförening

Manlig artistisk gymnastik (mångkamp) 
David Rumbutis Hammarbygymnasterna

Simning
200m Ryggsim Damer
Eygio osk Gustafsdottir, Simklubben Neptun

400m Medley Herrar
Adam Paulsson, Simklubben Elfsborg

50m Bröstsim Damer Para
Maja Reichard, Spårvägen simförening

50m Bröstsim Damer
Sophie Hansson, Helsingborgs simsällskap

100m Ryggsim Herrar Para
Tobias Klasson, Säffle simsällskap

100m Ryggsim Herrar
Simon Sjödin, Simklubben Neptun

100m Fjärilsim Damer
Sara Sjöström, Södertörns simsällskap

50m Fjärilsim Herrar
Christoffer Carlsen, Helsingborgs simsällskap

50m Fjärilsim Herrar Para
Ludvig Nyrén, Säffle simsällskap

800m Frisim Damer
Hanna Eriksson, Jönköpings simsällskap

4x200m Frisim, Herrar Lag
Jönköpings simsällskap

6 juli

Handigolf
Anneli Bergman, Brevikens golfklubb
Rasmus Lia, Idrefjällens golfklubb

Rullskidor Sprint
Linn Sömskar, IFK Umeå
Tobias Westman, Göteborgs SK

Styrkelyft
Ellen Staveborg, 83 kg, Göteborg KK 
Erik Karlsson, 83 kg Stockholms AK
Clara Fridén, 84 kg, Borlänge AK

Footgolf
Emelie Andersson, SK Iron
Erik Lundin, Olandsbygdens Golfklubb

Frisbee Allround
DDC dam: 
Gohar Mossavarrahmani, KFUM Norrköping
Niloofar Mosavar Rahmani, KFUM Norrköping

DDC open: 
Mathias Franzén LUFS
Jonathan Brandtberg, KFUM Norrköping

Fristil open: 
Joakim Arveskär/Stafan Karlsson LUFS/Lufs

Hopprep Lag
Kämpinge GF 7

Kvinnlig artistisk gymnastik
Fristående: Jessica Castles, Eskilstuna gymnastikförening
Bom: Jessica Castles, Eskilstuna gymnastikförening
Hopp: Hennie Martinsdottir, GF Atletica
Barr: Jonna Adlerteg, Eskilstuna gymnastikförening

Manlig artistisk gymnastik
Fristående: David Rumbutis, Hammarbygymnasterna
Bygelhäst: Kim Wanström, Hammarbygymnasterna
Ringar: Karl Idesjö, Hammarbygymnasterna
Hopp: David Rumbutis, Hammarbygymnasterna
Barr, Karl Idesjö, Hammarbygymnasterna
Räck, Kim Wanström, Hammarbygymnasterna

Trampolin Synkroniserad
Lina Sjöberg, Uppsala Gymnastikförening och Hanna Rydén, Upplands Väsby Gymnastikklubb
Jonas Nordfors, Upplands Väsby och Måns Åberg, Upplands Väsby GK

Friidrott (lag-sm)
Dam: Ullevi FK
Herr: Lag, Ullevi FK

Bågskytte
Recurve lag: Lindome Bk
Compound lag: Stockamöllans IF
Barbowe lag: BSK Sturarna 

Simning
400m Frisim Herrar Para
Jesper Andersson, Karlstads simsällskap

50m Bröstsim Herrar Para
Tobias Klasson, Säffle simsällskap

50m Frisim Damer
Sarah Sjöström, Södertörns simsällskap

50m Bröstsim Herrar 
Johannes Skagius, Simklubben Neptun

400m Medley Damer
Jaqueline Hippi, Simklubben Neptun

50m Ryggsim Herrar Para
Tobias Klasson, Säffle simsällskap

50m Ryggsim Herrar
Simon Sjödin, Simklubben Neptun

50m Frisim Damer Para
Maja Reichard, Spårvägen simförening

100m Ryggsim Damer
Louise Hansson, Helsingborgs simsällskap

400m Frisim Herrar
Adam Paulsson, Simklubben Elfsborg

100m Ryggsim Damer Para
Pernilla Lindberg, Föreningen göteborg sim

4x100m Medley Herrar
Simklubben Neptun

4x200m Frisim Damer
Helsingborgs simsällskap

7 juli

Bangolf
Matchspel
Jennifer Göransson, Tantogårdens BGK
Carl-Johan Ryner, Uppsala BGK

Slagspel
Karin Olsson, Uppsala BGK
Carl-Johan Ryner, Uppsala BGK

Kustrodd
1x6000m
Maria Pelvén, Helsingborgs RK
Dennis Gustavsson, Höganäs RF

2x6000 
Malin Erkas och Helena Hehlke, Vaxholms RF
Gaetan Delhon, Johan Andersson Vaxholms RF

4x6000 m Lag
Halmstad Gorf

Styrkelyft
Emelie Leach, +84, Väsby AK
Gustav Hedlund, 93 kg, Södra SK
Kim Gustavsson, +120, Lessebo SK
Emil Norling, 105,  Fryshuset Gävle
Emil Gustafsson , 120, ASK Eskilstuna

Bågskytte
recurve mix-lag: lag Lindome BK
compound mix-lag: lag Huskvarna BK
barebow mix lag: lag BSK sturarna
långbåge mix-lag: lag Skurups bk

Radiostyrd bilsport
1:8 Elbuggy
Jessica Pålsson,Furulunds RCK

Hinderbana
Hanna Aho, P7 IF Revingehed
Konstantin Avramidis, Team Obstacle Training

Cricket T20
Lund Cricket Club

Taido
Hokei
Oskar Sjöberg, Taidoklubben Sensu Dojo
Beatrice Kantén Stockholms Taidoförening

Jissen
Zakaria Maghder, Malmö Budoklubb - Taido
Nasrin Mosawi, Kungälvs Taidoklubb

Dantai Hokei Lag
Uddevalla Taikei

Motorcross sprint
Filip Bengtsson, Tomelilla MK

Cykel Kortbana
Alice Andersson, Team Crescent D.A.R.E CK
Emil Andersson, Giro cycle club

Hopprep Individuell
Elin Söderlund, Kämpinge GF
Felix Vigren, Kämpinge GF

Rullskidor
15 km: Moa Hansson, Landsbro IF SK
20 km: Tobias Westman, Göteborgs SK

Segling Kite Hydrofoil
Atte Kappel, Stockholms kiteboard

Surfski
H22: Emil Torstensson, Team NK
D22: Emma Levemyr, Västkust Surfskiklubb

Dragkamp
640 kg herr: Löftadalen DK
540 kg dam: lag Brunnsbergs IF

Simning
400m Frisim Damer Para
Pernilla Lindberg, Föreningen Göteborg Sim

800m Frisim Herrar 
Victor Johansson, Jönköpings simsällskap

50m Frisim Herrar Para
Tobias Klasson Säffle simsällskap

50m Frisim Herrar
Melker Selin, Simklubben Elfsborg

100m Bröstsim Damer Para
Maja Reichard, Spårvägen simförening

100m Bröstsim Damer
Sophie Hansson, Helsingborgs simsällskap

200m Ryggsim Herrar
Samuel Törnqvist, Täby sim

50m Fjärilsim Damer Para
Pernilla Lindberg, Föreningen göteborg sim

50m Fjärilsim Damer 
Sarah Sjöström, Södertörns simsällskap

100m Fjärilsim Herrar 
Jesper Jonsson Södertörns simsällskap

400m Frisim Damer 
Hanna Eriksson Jönköpings simsällskap

4x100m Medley Damer
Helsingborgs simsällskap

Kanotpolo
dam: Linköpings KK
herr: Linköpings KK 

Civil flygfemkamp
Lars Östling, LiFK/1

Precisionsflyg
Claes M Johansson, VFK

8 juli

Frisbee Ultimate
SEe6

Kustrodd mixed 2x3000
Vaxholms RF

Rugby 7 s
DAM
Sthlm Exiles

HERR
Södertälje RK

Fallskärmshoppning 
Individuell precision
Michael Alpfors, SFK

Precision lag
FGCC

Styrkelyft
Bänkpress D52 
Sophia Waldemarson HAK Greppet

BänkpressD72 
Micaela Ödling Upsala

BänkpressD63
Elna Nordh Höllvikens AC

Bänkpress D84 
Clara Fridén Borlänge AK

Bänkpress D84+
Madeleine Lundin Södra SK

Bänkpress D47 & D57 
Karolina Arvidsson Örebro KK

Bänkpress H66 
Eddie Berglund Fryshuset Gävle

Bänkpress H74 
Björn Hansen Örebro KK

Bänkpress H120 
Håkan Mellberg HM Svalöv

Bänkpress H83 
Simon Svedin Sundsvalls AK

Bänkpress H93 
Håkan Reher Härnösands AK

Bänkpress H105 
Anders Henriksson Sundbybergs TK

Bänkpress H59 & H120+ 
Adam Jakobsson Malå AK

Bågskytte
Recurve dam 
Christine Bjerendal Lindome BK

Recurve herr
Jonatan Andersson Stenbro BS

Barebow dam 
Maria Dahlén BSK Sturarna

Instinctive dam 
Ann Linnér Kävlinge BSK

Instinctive herr 
Patrik Hjerteblom Södertälje BF

Longbow damer 
Anna Karin Johannesson Skurups bk

Longbow herrar
Yngve Malmström Södertälje BF

Barebow herrar 
Åke Svensson BK Fjädern

Compound herrar 
Joakim Limås Trelleborgs BSK

Compound damer 
Carolina Käck Järnvägens BF

Rullstolstennis
Herr 
Henrik Härstedt (R)

Dubbel 
Henrik Härstedt/Tomas Nyberg

Trampolin
Trampolin Individuell Dam 
Hanna Rydén  Upplands Väsby Gymnastikklubb

Trampolin Individuell Herr 
Felix Holgersson  Trampolinklubben Levo

Trampolin DMT Damer 
Lina Sjöberg  Uppsala Gymnastikförening

Trampolin DMT Herrar 
Jonas Nordfors Upplands Väsby Gymnastikklubb

Segling Dragon Force 65
Kappsegling 
Christer Sörvik Stenungsunds Segelsällskap

Simning
200m Medley Herrar Para 
Ludvig Nyrén Säffle simsällskap

200m Frisim Herrar Para
Jesper Andersson Karlstads simsällskap

200m Medley Damer Para 
Pernilla Lindberg Föreningen Göteborg Sim

1500m Frisim Damer
Hanna Eriksson Jönköpings simsällskap

200m Fjärilsim Damer 
Louise Hansson Helsingborgs simsällskap

200m Medley Herrar 
Simon Sjödin Simklubben Neptun

200m Frisim Herrar   
Nils Liess Kungsbacka simsällskap

200m Medley Damer 
Sophie Hansson Helsingborgs simsällskap

100m Bröstsim Herrar Para 
Albin Oskarsson Örebro Simallians

100m Bröstsim Herrar 
Erik Persson Kungsbacka simsällskap

100m Frisim Damer Para 
Pernilla Lindberg Föreningen Göteborg Sim

100m Frisim Damer 
Louise Hansson Helsingborgs simsällskap

4x100m Frisim Herrar 
Jönköpings simsällskap

Flaggfotboll
Herr
Uppsala 86:ers

Basket 3x3
DAM 
SBC Sw3sh

HERR
Stockholm BC

Casting
Haspel Arenberg DAM 
Linnea Morild Viggbyholms CK

Haspel Arenberg HERR
Gustav Kransberg IS Linné

Truppgymnastik
DAM
Örebro GF KIF

HERR 
Brommagymnasterna

MIXED 
Gefle GF

Beachvattenpolo
Herr 
Linköpings Seahawks

Dam
Järfälla S

Hindersim
DAM 
Madelene Baard Team Obstacle Training

HERR
William Myrlander Nässjö SLS

Roller derby   
Crime city rollers

Dragkamp
600 kg mixed 
Brunnsbergs IF 1

 

 

Med reservation för ändringar.

Postadress:Riksidrottsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress: Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:Tel: 08-699 60 00
Fax: 08-699 62 00
E-post: This is a mailto link

Vi finns på Twitter Följ oss

Vi finns på Facebook Gilla oss