Hoppa till sidans innehåll

Dagens mästare

Här är alla mästarna på SM-veckan i Sundsvall.
  • Uppdaterad: 28 JAN 2019 21:20

Måndag 28 januari

Softboll
Leksand Baseboll och Softbollklubb

Tisdag 29 januari

Snowboard (big air)
Måns Hedberg, Bollnäs Alpina Klubb
Novalie Engholm, Härnösands Alpina Klubb

Freeskiing (big air)
Emil Granbom, Falu Snowpark

Onsdag 30 januari

Längdskidor 
15 km klassisk
Calle Halfvarsson, Sågmyra SK 

10 km klassisk
Ebba Andersson, Sollefteå Skidor IF

Lag H21
IFK Mora SK lag 1

Lag D21
Piteå Elit SK Lag 1

Torsdag 31 januari

Längdskidor
Stafett, herrar
Åsarna IK

Stafett, damer
IFK Umeå

Skicross
Pontus Kristensson, Branäs Alpina Klubb
Linnea Mobärg, Edsåsdalens Slalomklubb

Rullstolsrugby
Köping Hillbillies

Draghundsport
Nordisk stil lina (A)
Mikael Henriksson, Sundsvalls DHK
Ida Pontén, Södra Dalarnas DHK

Bowling 
Herrar 3-manna
Team Clan BC, Nässjö

Damer 3-manna
BK Högland, Nässjö

Stadioncross
Snöskoter Stock Dam
Elina Öhman, Tväråns Intresseförening

Snöskoter Open Herr
Lukas Johansson, Gargnäs MK

Fredag 1 februari

Draghundsport 
Nordisk stil lina(B och C) SMV A:
Mikael Henriksson, Sundsvalls DHK
Liselott Gustafsson, Umeå DHK

Nordisk stil lina (B och C), SM1 B:
John Maritz, Sundsvalls DHKNordisk stil lina (B och C), SW1 B, 2x5km
Rebecca Johansson, Hällefors BK

Nordisk stil lina (B och C), SMO A:
Bengt Pontén, Södra Dalarnas DHK

Nordisk stil lina (B och C), SM1 C:
Jonas Elfstrand, Malmfältens Draghundsklubb

Nordisk stil lina (B och C), SWJ A:
Evelina Bondeson, Sollefteå DHK

Nordisk stil lina (B och C), SMY A:
Mikael Widén, Södra Dalarnas DHK
Amanda Viklund, Härnösands DHK

Nordisk stil lina (B och C), S1K A:
My Blomqvist, Boden Draghund IF

Parallellslalom
Agnes Dahlin, IF Hudik Alpin
Wilhelm Hedenberg, UHSK Umeå SK

Rallysprint
2WD
Daniel Röjsel, SMK Dala Falun

4WD
Johan Kristoffersson, MK Team Westom

Crosskart Xtreme
Viktor Andersson, Bollnäs MK

Rallycross
Sebastian Eriksson, Hagfors MK

Cykeltrial
Joacim Nymann, Partille Trialklubb

X-trial
Sondre "gekko" Haga, Riska Motorsykkelklubb (Norge)

Lördag 2 februari

Längdskidor, sprint
Hanna Falk, Ulricehamns IF
Calle Halfvarsson, Sågmyra SK 

Styrkelyft
Lag damer
HAK Greppet, Helsingborg

Lag herrar (klassiskt)
Jönköpings SK

Lag herrar
Sundbybergs TK

Dragkamp, individuell
Damer lättvikt < 60 kg
Anette Klinthäll, Hovmantorp DK

Damer mellanvikt 60-70 kg
Johanna Eriksson, Brunnsberg IF

Damer lätt tungvikt 70-80 kg
Magdalena Persson, Unnaryds DK

Damer tungvikt 80-90 kg
Annica Kruger, IK Bergagård AD

Herrar lättvikt < 70 kg 
David Fors, Löftadalen DK

Herrar mellanvikt 70-80 kg
David Lilja, Björke SK

Herrar lätt tungvikt 80-90 kg
Albin Fäldt, Björke SK

Herrar tungvikt 90-110 kg
Jesper Andersson, Löftadalen DK

Herrar supertungvikt > 110 kg 
Torbjörn Johansson, Vedums AIS

Virtuell bilsport
Tobias Olsson, Orust Bilsportklubb

Danssport
Tiodans 
David Kaleta & Paulina Sara Karkosik, Team Gothenburg's Elite Dancers

HipHop Battle
Axel Carlsson, Dance Team Linda Hemrell

HipHop Solo
Axel Carlsson, Dance Team Linda Hemrell

Disco Solo 
Hanna Johansson, ArtDance Falköpings Dansförening

Disco Duo
Ebba Henriksson & Linnéa Henriksson, Karlskoga Dansförening

Slowdance
Agnes Holmbäck-Svensson, SDK Dansverkstan Tidaholm

Söndag 3 februari

Längdskidor
15 km masstart klassisk,
Ebba Andersson, Sollefteå Skidor IF

15 km masstart lag (dam)
IFK Umeå Lag 1 

30 km masstart
Daniel Rickardsson, Hudiksvalls IF

30 km masstart lag (herr)
IFK Mora Lag 1

Alpinrodel 
Tove Olofsson, Umeå Rodelklubb
Christopher Fladvad,  Umeå Rodelklubb

Radiostyrd bilsport 
Elias Jihansson, AMF Årsunda

Badminton 
Damsingel
Ashwathi Pillai, Täby BMF

Herrsingel
Hermansah, Täby BMF

Herrdubbel 
Richard Eidestedt & Andi Tantaputra, Fyrisfjärden BMK & BMK Komet

Damdubbel
Johanna Magnusson & Emma Karlsson, BMK Aura

Mixed dubbel
Melker Zickerman Bexell & Tilda Sjöö,  Fyrisfjärden BMK

Boule 
Sörbyängens BK

Brottning
Fredrika Pettersson, 53kg, Klippans BK
Sofia Mattson, 55kg, Gällivare SK
Johanna Lindborg, 57kg, Helsingborg Wrestling Team
Emma Johansson, 59kg, Klippans BK
Moa Nygren, 62kg, Helsingborg Wrestling Team
Elin Forsberg, 65kg,  BK Athen
Henna Johansson, 68kg, Gällivare SK
Jenny Fransson, 72kg, Gällivare SK
Denise Makota Ström;76kg, BK Athen
Abulfazeil Hashimy, 55kg, Hästveda BK
Niklas Öhlén, 60kg, Sundsvalls AIK
Ardit Fazljija,63kg,  Huddinge BK
Danielo Di Feola, 67kg, Örgryte IS BF
Simon Erlandsson, 72kg, BK Pan
Alex Kessidis, 77kg, AIK Brottning
Bogdan Kourinoi, 82kg, AIK Brottning
Zakarias Berg, 87kg, AIK Brottning
Leon Kessidis, 97kg, AIK Brottning
Albin Söderstjerna, 130 kg, HBK Bergania

Styrkelyft
Bänkpress klassisk
Lag damer: HAK Greppet
Lag herrar: ASK Eskilstuna

Bänkpress utrustat
Lag damer: Sundbybergs TK-D
Lag herrar: Katrineholms AK 

Postadress:Riksidrottsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress: Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:Tel: 086996000
Fax: 086996200
E-post: This is a mailto link

Vi finns på Twitter Följ oss

Vi finns på Facebook Gilla oss