Hoppa till sidans innehåll

Dagsprogrammet i fritext

Här är dagsprogrammet för idrotterna under SM-veckan i Sundsvall.
  • Uppdaterad: 29 OKT 2018 15:53

Idrotterna (övriga aktiviteter följer efter)

Måndag 28 januari

09.00-14.00 Gärdehov
Softboll
11.30-14.00 Sundsvalls slalombacke
Snowboard (big air) - Kval

Tisdag 29 januari

09.30-12.00 Sundsvalls slalombacke
Freeskiing (big air) - Kval
13.00-14.00 Sundsvalls slalombacke
Snowboard (big air) - Final
14.30-15.30 Sundsvalls slalombacke
Freeskiing (big air) - Final

Onsdag 30 januari

11.00-12.45 Friluftscentrum Södra Berget
Längdskidor - Herrar 15 km
12.50-13.55 Friluftscentrum Södra Berget
Längdskidor - Damer 10 km

Torsdag 31 januari

09.30-11.10 Friluftscentrum Södra Berget
Längdskidor - Stafett herrar
09.30-10.30 Sundsvalls slalombacke
Skicross - Kval
11.10-12.05 Friluftscentrum Södra Berget
Längdskidor - Stafett damer
12.00-13.00 Sundsvalls slalombacke
Skicross - Finaler
12.10-13.45 Sporthallen
Rullstolsrugby
14.00-16.00 Friluftscentrum Södra Berget
Draghundsport - Nordisk stil lina (A)
15.50-16.50 Hotell Södra Berget
Bowling - Finaler herrar
16.55-18.00 Hotell Södra Berget
Bowling - Finaler damer
18.00-20.30 Gärdehov
Stadioncross (snöskoter) - Kval dam och herr
20.30-21.00 Gärdehov
Stadioncross (snöskoter) - Finaler

Fredag 1 februari

08.00-12.00 Bergsåkers travbana
Rallysprint - Kval
08.00-12.00 Bergsåkers travbana
Crosskart - Kval
08.00-12.00 Bergsåkers travbana
Rallycross - Kval
09.00-11.00 Sundsvalls slalombacke
Alpint (parallellslalom) - Kval
10.30-13.00 Friluftscentrum Södra Berget
Draghundsport - Nordisk stil lina (B och C)
11.00-13.15 Gärdehov
Cykeltrial - Kval
11.00-12.45 Sundsvalls slalombacke
Alpint (parallellslalom) - Finaler
13.00-16.00 Bergsåkers travbana
Rallysprint - Final
13.00-16.00 Bergsåkers travbana
Crosskart - Final
13.00-16.00 Bergsåkers travbana
Rallycross - Final
13.00-20.00 Sporthallen
Badminton - Kval
13.20-15.00 Gärdehov
X-trial - Kval
16.10-17.00 Gärdehov
X-trial - Semifinaler
17.05-17.55 Gärdehov
Cykeltrial - Final
18.00-19.00 Gärdehov
X-trial - Final

Lördag 2 februari

09.00-17.00 Sporthallen
Badminton - Inledande omgångar
09.00-18.00 Skönsbergs boulehall
Boule - Grundspel
10.00-18.00 Gärdehov
Styrkelyft (lag)
10.00-18.00 Gärdehov
Brottning - Kval
10.00-16.00 Gärdehov
Dragkamp (individuell)
11.05-12.10 Friluftscentrum Södra Berget
Längdskidor - Prolog sprint (dam och herr)
13.00-16.00 Gärdehov
Virtuell bilsport - Semifinaler
13.50-15.40 Friluftscentrum Södra Berget
Längdskidor - Finaler (dam och herr)
14.00-16.30 Gärdehov
Danssport
17.30-20.00 Sporthallen
Badminton - Kvartsfinaler
18.00-19.00 Gärdehov
Virtuell bilsport - Final

Söndag 3 februari

09.00-13.00 Gärdehov
Boule - Semifinaler
09.00-16.00 Gärdehov
Radiostyrd bilsport
09.00-12.30 Sporthallen
Badminton - Semifinaler
09.30-10.20 Friluftscentrum Södra Berget
Längdskidor - Dam 15 km masstart
10.00-13.00 Gärdehov
Brottning - Semifinaler
10.00-18.00 Gärdehov
Styrkelyft (lag)
11.30-13.00 Friluftscentrum Södra Berget
Längdskidor - Herr 30 km masstart
11.45-14.00 Sundsvalls slalombacke
Alpinrodel
13.30-15.30 Gärdehov
Brottning - Finaler
14.00-18.00 Gärdehov
Boule - Finaler
15.00-18.00 Sporthallen
Badminton - Finaler

Övriga aktiviteter

Måndag 28 januari

09.30-15.00 Sundsvalls slalombacke
Junior-SM Freeskiing (big air)

Onsdag 30 januari

09.00-11.00 Friluftscentrum Södra Berget
Trolska skogen
12.00-14.00 Friluftscentrum Södra Berget
Trolska skogen
12.30-14.00 Stora torget
Mötesplats SM-veckan: En inkluderande och jämställd idrott
16.50-19.25 Stora torget
Folkfesten i samarbete med Diös
17.00 Stora torget
Bolibompadraken
18.10 Stora torget
Medaljceremoni längdskidor
18.30 Stora torget
SM-mössanlotteriet
18.55 Stora torget
Lisa Miskovsky live

Torsdag 31 januari

09.00-11.00 Friluftscentrum Södra Berget
Trolska skogen
10.00-13.00 Sundsvalls slalombacke
Prova på alpinrodel
10.00-13.00 Sundsvalls slalombacke
Prova på mini skicross
10.00-13.00 Sundsvalls slalombacke
Prova på parallellslalom
12.00-14.00 Friluftscentrum Södra Berget
Trolska skogen
13.30 Sporthallen
Prova på rullstolsrugby
14.00-15.30 Stora torget
Mötesplats SM-veckan - Betydelsen av större arrangemang för regionen
17.00-21.00 Gärdehov
Prova på skidskytte
17.00-21.00 Gärdehov
Framåt för fler i rörelse - rörelsebana

Fredag 1 februari

09.00-11.00 Friluftscentrum Södra Berget
Trolska skogen
10.00-13.00 Sundsvalls slalombacke
Prova på alpinrodel
10.00-13.00 Sundsvalls slalombacke
Prova på mini skicross
10.00-13.00 Sundsvalls slalombacke
Prova på parallellslalom
11.00-17.00 Gärdehov
Prova på bowling (på matta)
11.00-17.00 Gärdehov
Prova på dragkamp
11.00-19.00 Gärdehov
Prova på skidskytte
11.00-18.00 Gärdehov
Prova på softboll
11.00-18.00 Gärdehov
Prova på virtuell bilsport
11.00-19.00 Gärdehov
Framåt för fler i rörelse - rörelsebana
12.00-14.00 Friluftscentrum Södra Berget
Trolska skogen
14.00-17.00 Gärdehov
Prova på X-trial/cykeltrial
15.00-16.30 Stora torget
Mötesplats SM-veckan - After work Stopptid med Jens Lind och SM-veckan 10 år
15.15-17.15 Gärdehov
Prova på brottning
16.00-19.00 Gärdehov
Prova på boule
18.00-19.45 Stora torget
Folkfesten i samarbete med Birsta City
18.10 Stora torget
Medaljceremoni
18.50 Stora torget
SM-mössanlotteriet
19.15 Stora torget
Chris Kläfford live

Lördag 2 februari

10.00-12.00 Friluftscentrum Södra Berget
Trolska skogen
10.00-13.00 Sundsvalls slalombacke
Prova på alpinrodel
10.00-13.00 Sundsvalls slalombacke
Prova på mini skicross
10.00-13.00 Sundsvalls slalombacke
Prova på parallellslalom
11.00-16.00 Stora torget
Fika med SVT
11.00-19.00 Gärdehov
Prova på skidskytte
11.00-17.00 Gärdehov
Prova på styrkelyft
11.00-18.00 Gärdehov
Prova på virtuell bilsport
11.00-19.00 Gärdehov
Framåt för fler i rörelse - rörelsebana
12.00-20.30 Himlabadet
The OffShore Surf Open
13.00-15.00 Friluftscentrum Södra Berget
Trolska skogen
13.00-13.30 Gärdehov
Prova på danssport
17.00-19.30 Gärdehov
Junior-SM Danssport
18.00-19.45 Stora torget
Folkfesten i samarbete med Bron Innovation
18.10 Stora torget
Medaljceremoni
18.50 Stora torget
SM-mössanlotteriet
19.15 Stora torget
Smith & Thell live

Söndag 3 februari

10.00-12.00 Friluftscentrum Södra Berget
Trolska skogen
11.00-17.00 Gärdehov
Prova på radiostyrd bilsport
11.00-18.00 Gärdehov
Prova på skidskytte
11.00-16.00 Gärdehov
Prova på styrkelyft
11.00-15.00 Gärdehov
Prova på virtuell bilsport
11.00-18.00 Gärdehov
Framåt för fler i rörelse - rörelsebana
13.00-15.00 Friluftscentrum Södra Berget
Trolska skogen

OBS! Med reservation för ändringar.

Postadress:Riksidrottsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress: Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:Tel: 086996000
Fax: 086996200
E-post: This is a mailto link

Vi finns på Twitter Följ oss

Vi finns på Facebook Gilla oss